Antalya Manavgat

M.Ö. 7. Yüzyılda Kymeliler tarafından kurulduğu tahmin edilen Side, sırasıyla Lidyalılar, Persler, İskender, Antiogonos, Ptolemaioslar, Suriye Krallığı, Bergama Krallığı, Roma, Bizans, Hamitoğulları ve Tekelioğulları Beylikleri’nin egemenliği altına girmiştir. Selçuklu ve Osmanlı’nın yerleşim yapmadığı Side’de bu uygarlıklara ait tarihi eser de bulunmamaktadır. Roma ve Bizans Dönemi’ne ait eserler süslemektedir hala Side’yi.

Antalya Manavgat

Antalya Manavgat

Side’nin kaderinin değişmesi ve popülerliğini artması, 1947’de İstanbul Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen ve Roma Uygarlığı’na ait kalıntıların bulunduğu kazı çalışmalarıyla olmuştur.

Golf, rafting, at safari, dalış gibi birçok sporları da yapabileceğiniz Side’de yazları sıcak, kışları ise ılıman geçtiği tipik Akdeniz iklimi görülmektedir.

Side nar demektir. Nar, bolluk ve bereketi sembolize eder. Side’de halk geçimini turizm başta olmak üzere hala daha seracılık ve balıkçılıktan sağlamaktadır.

Side’ye geldiğinizde gezip görmeniz gerek o kadar çok yer var ki… Roma Dönemi’nde inşa edilen hamam üzerinde yenileme yapılarak kurulan ve Side’de yapılan arkeoloji çalışmalarında çıkarılan tarihi eserlerin sergilendiği Side Müzesi, şehrin girişindeki Roma Dönemi’ne ait Su Kemerleri, yine Roma ve Bizans döneminden günümüze taşınmış Kent Surları, Büyük Kent Kapısı, Doğu Kapısı, Büyük Anıtsal Çeşme, Kolonnel Cadde bunlardan birkaçı. Side’ye sadece 5 km uzaklıktaki Manavgat Şelalesi, çam ağaçlarıyla çevrelenmiş Sorgun Ormanı ve Titreyengöl gibi doğa harikalarına ise ekleyebileceğimiz diğer yerler…

Kendine has büyüleyici mimarisiyle her zaman turistlerin ilgisini çeken Side’de öncelikle tarihi yerleri gezmenin yanı sıra 8 ay güneşli Side’nin masmavi ve tertemiz denizinde yüzüp, temiz plajlarında güneşlenebilir, dalış eğitiminin de verildiği tekne turlarına katılıp, su altının eşsiz güzelliklerini gözlemleyebilir, isterseniz Köprüçay’da isterseniz Manavgat Çayında düzenlenen rafting etkinliklerine katılabilir, İbradı ve ormanda doğa yürüyüşleri yapabilir, Jeep safari veya at safari yapabilir, golf oynayabilir, karar vermekte zorluk çekeceğiniz manzaralı ve özenle dekore edilmiş restoranlarında balık, döner, pizza, lahmacun, kebap yiyebilir ve Side’deki bar ve diskolarda sabahlara kadar gününüzü gün edebilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.