Antalya’nın Doğduğu Yer

Antalya’nın Doğduğu Yer

#Zuppet , #Tatilşehirleri , #Tatilbilgileri , #Asya , #Antalya
Değerini ve önemini bir an olsun kaybetmeyen Kaleiçi, her döneme ayak uydurmayı başardığı gibi bu döneme de uyum sağladı demek doğru olur. Tutkunları, aşıkları, vazgeçmeyenleri vardır Kaleiçi’nin. Antalya’ya giden her öğrencinin ilk keşfidir, ilk hayranlık uyandıran yeridir Antalya Kaleiçi…

Antalya’nın Doğduğu Yer Kaleiçi

Antalya’nın Doğduğu Yer Kaleiçi

Kaleiçi’nin sevenleri, sadece Türkler değil, İngilizler, Almanlar, Fransızlar, Ruslar ve Yunanlar’dır aynı zamanda. Her milletten insan sever, aşık olur hatta kıskanır bu sokakları.

Deniz ve kara surları tarafından kuşatılan Antalya’nın çekirdeği Kaleiçi’nin sokakları ve yapıları Antalya tarihinin izlerini günümüze kadar taşımaktadır. Eski evler sadece seyirlik değil, aynı zamanda insanların yaşam şekli, hayat standardı, davranışları, gelenekleri hakkında da çok faydalı bilgiler sunmaktadır.

Antalya Kaleiçi’nin sokakları dardır, genellikle limandan yukarılara doğru, dış surlara doğru uzanırlar. Sokaklardaki evler, yaşayanların gelir düzeyine göre şekil almıştır. Hepsinin bir sokak cephesi ve bir de sokak görmeyen bir bahçesi bulunur. Kaleiçi’nde birçok ev aslına uygun şekilde restore edilmiştir ve bir kısmı butik otel olarak hizmet vermektedir.

Günümüzde eğlence yerlerinin, pansiyonların, restoranların ve hediyelik eşya satan dükkanların bulunduğu eşsiz güzellikte bir turizm merkezi olmuştur. Mersin’den sonra gemilerin yanaşabileceği en önemli ikinci Akdeniz limanı olan Kaleiçi limanından günümüzde ise yalnızca yatlar faydalanmakta.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.