Bursa’nın Görkemli Yapısı

Bursa’nın Görkemli Yapısı

Bursa’nın Görkemli Yapısı,Ülke ve önemli gezi yerleri için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

#Zuppet , #Tatilşehirleri , #Tatilbilgileri , #Asya

Bursa gezisi için genellikle 2-3 günlük bir süre ayırıyor. Bu süre zarfında şehirde yer alan tüm önemli yerleri gezmek mümkün olmasa da en önemli 15-20 yeri gezip görmek mümkün. Sayfa boyunca Bursa’daki en önemli 15 gezi noktasını sıralı bir şekilde görebilirsiniz. Listede adı geçen yerler hakkında detaylı bilgi almak için görsellere ya da ilgili linklere tıklayabilirsiniz.

Bursa’nın Yeşil semtinde yer alan Yeşil Camii, içinde bulunduğu külliyenin önemli bölümlerinden biridir. Caminin kuzey cephesinde yer alan taç kapıdaki Arapça kitabede yapının mimarı olarak Hacı İvaz Paşa gösterilmiş, yapım tarihi ise Aralık 1419 olarak belirtilmiştir. Yapımına Çelebi Mehmet döneminde başlanan yapı 2. Murat devrinde tamamlanmıştır.

Yeşil Türbe, Bursa gezilecek yerler listemizdeki en önemli simge yapılardan biri. Türbe, 1421 yılında Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan Mehmed Çelebi (I.Mehmed) tarafından yaptırılmıştır. Yeşil Türbe’de Sultan Mehmed Çelebi, oğulları Şehzade Mustafa, Yusuf ve Mahmut, kızları Sitti Hatun, Selçuk Hatun, Ayşe Hatun ve dadısı Daya Hatun’a ait sekiz sanduka bulunmaktadır.

Bursa’nın en önemli tarihi yapılarının başında Ulu Camii geliyor. Yıldırım Bayezid tarafından yaptırılan caminin inşasına 1396 yılında başlanmış olup yapı 1399 yılında tamamlanmıştır. Caminin dış görünümü sade sayılsa da iç görünümü etkileyicidir. Caminin her duvarında Allah’ın birliğini ifade eden Arapça “vav” harfi yazılıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.