Floransa’da Gezilecek Yerler Rehberi

FLORANSA

İtalyanın bir diğer çok turist çeken yerlerinden olan “Floransa” için sizlere ufak bir rehber hazırlamaya çalıştık . Rönesansın başlangıç kenti olarak bilinen bu kültür , bakımından muhteşem zenginlikere sahip şehir , İtalya’da gezip kesinlikle görülmesi gereken yerlerden birisi.

 

1-Piazza del Duomo

Duomo Meydanı Floransanın en güzel meydanınlarından birisidir ve Floransa’da gezilebilecek yerlerin başında yer alır. Floransa Katedrali (Duomo), Giotto’nun Çan Kulesi, Aziz Giovanni Vaftizhanesi, Museo dell’Opera del Duomo gibi şehrin birçok önemli yapısı bu meydan ve çevresinde yer alıyor.

3-Floransa Katedrali 

 

Floransa’nın simge yapısı olan Floransa Katedrali, Duomo Meydanı‘nda yer alıyor. İnşasına 13. yüzyılda Arnolfo di Cambio tarafından başlanan kilise pembe, beyaz, yeşil mermerleri ile muhteşem bir mimariye sahip. 463 basamakla çıkılabilen kubbe Brunelleschi’nin imzasını taşıyor.

 

4-Aziz Giovanni Vaftizhanesi

Duomo Meydanı’nda bulunan bir diğer tarihi yapı ise  Aziz Giovanni Vaftizhanesi’dir. Floransa’nın en eski yapılarından birisidir. 1059–1128 arasında inşa edilmiştir.Eski bir Roma tapınağı üzerine yapıldığına inanılan bu yapı sekizgen bir şekle sahip.

 

5. Ponte Vecchio

Şehrin bir diğer simgesi haline gelmiş olan yapı ise  ,Ponte Vecchio’dur bir diğer adıyla Eski köprü . Floransa’daki en eski ve ünlü köprüdür. Bu köprü 1345 yılında inşa edilmiştir ve üzerinde şuan mücevher ve altın satan kuyumcular bulunmaktadır .

 

6. Santa Croce Bazilikası

 

GalileoMichelangeloDanteMachiavelli gibi bir çok önemli insanın anıt mezarı burda bulunmaktadır . Floransanın en önemli ve dini yapılarından birisidir.Arnolfo di Cambio tarafından inşa edilmiştir.

 

7. Santa Maria Novella Bazilikası

 

Floransa’nın bir diğer ünlü , dini yapısıdır . Çok güzel bir mimariye sahip bu bazilikanın içerisinde önemli freskler yer almaktadır. Masaccio’nun “Üçleme” ve Ucello’nun “Yeşil Revak” adlı freskleri bu önemli çalışmalardan bazılarıdır.Muhakkak ziyaret etmelisiniz.

 

Umarım hazırladığımız ufak rehber sizlere yardımcı olabilmiştir.

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.