Hindistan’ın Başkenti Delhi

Dilli Haat

Dilli Haat

Eğer pazarlık yapmayı seviyorsanız ve alışveriş düşkünüyseniz, Dilli Haat size mükemmel bir yer gelecek. Kapalı Çarşı’da ki alışverişlerde sıkı pazarlık yaptığınızı sanıyorsanız, yanılıyorsunuz. Pazarlığın dibi burada yapılıyor.

İşlemeli kumaşlardan masa örtülerine, el yapımı terliklerden elbiselere, takılara ve tütsülere kadar birçok el işlemesi ürünün satıldığı Dilli Haat’da, ayrıca Hindistan’ın farklı bölgelerine ait ev yemeklerini tadabileceğiniz bir açık hava pazarı da bulunuyor.

Hint kınası

Kına

Kına, bildiğiniz gibi kına gecelerinde ele sürülen, kahverengi, geleneksel bir boyadır. Uzun süre kalıcı olması durumunda dövme gibi de kullanılan kına, Hintliler tarafından bir alım satıma dönüştürülmüş. Lajpat Nagar ve Hanuman Tapınağı’nda karşılaşabileceğiniz yüzlerce kına sanatçısına el işi göz nuru Hint dövmesi yaptırmaya ne dersiniz?

Hint Kapısı

Hint Kapısı

Delhi’nin merkezinde bulunan ve Yeni Delhi olarak adlandırılan kısmın en ünlü simgelerinden olan Hint Kapısı, I. Dünya Savaşı ve Afgan Şavaşları’nda ölen askerlerin anısına yaptırılmıştır. 42 metrelik bu anıtı çevreleyen yeşil alan ise piknik yapmak için oldukça ideal bir yerdir. Burada güzel bir piknik yaparak anıta yapacağınız ziyareti de daha cazip bir hale getirebilirsiniz.

Hümayun Türbesi

Hümayun Türbesi

Hümayun Türbesi güzel bir alternatif olacaktır. 1565 yılında yaptırılan türbenin, Taj Mahal’i yapanlara ilham verdiği söyleniyor. Türbenin yakınlarındaki Lodi Bahçeleri’ni de gezmenizi öneririm.

Müzik ve dans

Delhi’ye kadar gelmişken, meşhur Hint danslarından birini denemeden ayrılmayın. Bu yapmış olduğunuz en büyük hatalardan biri olur! Bu yüzden, şehirdeki Habitat World’ü ziyaret edip dans, müzik ve tiyatro resitallerini izleyebilirsiniz.

Dikkatinizi çekenlerden biri Hindistan’ın daha ruhani müzikleri ise, Perşembe akşamları gün batımında sufi üstadı Hz. Nizamuddin’in türbesini görmeye gidip burada düzenlenen etkinliğe katılabilirsiniz.

Gül suyu, tütsü kokan hava ve büyüleyici müziğin bir araya gelmesiyle adeta bambaşka diyarlara gideceksiniz.

Chandni Chowk’ta ki sokak lezzetleri

Jalebi

Chandni Chowk’a gider gitmez, sokakta pişen yiyeceklerin aromasının soluduğunuz havaya karıştığını göreceksiniz. Eski Delhi’de ki bu bölge, şehrin en güzel sokak tadlarına ev sahipliği yapıyor. Çeşitli bitkilerin bir çok baharatla tatlandırıldığı kızartma bombası chaat, mutlaka yemeniz gereken tatlardan biridir. Biber, nohut, Hint hurması ve baharatlı patatesle doldurulmuş çıtır hamur kızartması papri chaat ise chaat’ın tadılası başka bir versiyonu. Bu lezzetli yemeklerin üzerine tatlı olarak da bol tereyağlı ve zarif halkalı jalebi yemeniz önerilir.

Terziden özel dikim sari edinin

Hint giysileri

Eğer Delhi’den sadece tek bir şey satın almak istiyorsanız, seçiminizi pazarlık ederek son derece ucuz fiyatlarla alabileceğiniz kumaşlardan yana kullanın. Ismarlama takım elbise diktirebileceğimiz Han (Khan) Pazarı, yetenekli terzileriyle ünlü. Geleneksel Hint giysisi sariler için Lajpat Nagar pazarına mutlaka uğrayıp göz gezdirin.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.