İrlanda Hakkında Bir Çok Önemli Bilgi

İrlanda Hakkında Bir Çok Önemli Bilgi

İrlanda Hakkında Bir Çok Önemli Bilgi,Ülke ve önemli gezi yerleri için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

#Zuppet , #Tatilşehirleri , #Tatilbilgileri , #Asya

rlanda Avrupa Birliğine üye olduktan sonra gösterdiği büyüme performansı nedeniyle Kelt Kaplanı sıfatına layık görülmüştü.
Ülke’nin resmi dili Galce yani irlandaca ve İngilizce olarak görünsede insanların büyük büyük bir çoğunluğu ingilizce konuşmakta, ancak yaşlı nüfus irlanda’nın eski resmi dili olan galce’yi akıcı bir şekilde konuşmaktadır. Buna rağmen İrlanda Devletinin herhangi bir makamında çalışmak isterseniz mutlaka Galce bilmek zorundasınız. Diğer bir anektot ise trafik levhalarında hem ingilizce hemde Galce olarak rastlayabilirsiniz.

İrlanda’nın %95 Katolik %5’i ise Protestandır. Büyük çoğunluğu dinine bağlı insanlardır. Hristyanlık İrlanda’ya 5. yüzyılda ulaşmıştır. İrlandalıların kabul ettiği Saint Patrick isminde ki aziz hristyanlığı yaymaya başlar. (Ayrıca Latin alfabesininde İrlanda’da yayılması aynı tarihlere rastlamaktadır)Her yıl 17 Mart günü İrlandalılar tarafından Saint Patrick günü kutlanır.Ayrıca ülkede Bank Holiday olarak bilinen yılın belirli aylarında olmak üzere birçok tatil günü vardır. Bu günlerde okullarda, özel ve resmi dairelerde tatil günü olarak kabul edilir. Bu günler haftasonuna rastladığı zaman haftasonundan sonraki ilk pazartesi günü tatil olarak kabul edilir. Bu da İrlandalıların rahatlarına ve keyiflerine ne kadar düşkün olduğunu gösteriyor bizlere.

İrlanda’nın fiziki yapısının geneli düzlüktür. Nadiren irili ufaklı birkaç dağ görebilirsiniz. Bunlardan en önemlileri; Wiclow dağları, güneybatıda Kerry dağları, Connemara ve Mayo Dağları ve kuzeybatıda Donegal dağı bulunmaktadır. Ülke alabildiğine düzdür ve çoğunluğu ovalarla kaplıdır. Ülkeye ilk geldiğimde dikkatimi çeken ayrıntılardan olmuştur. Çoğu internet sitesinde ve ziyaret eden insanlardan İrlanda hakkında ilk duyduğunun şeylerden biri hertarafın yaz kış yemyeşil olmasıdır ki bu %100 doğru olan bir gerçektir. Ülke çok yağış aldığından dolayı bu yeşilliğini kışında muhafaza etmektedir. İrlanda’da serin ve ılık bir okyanus iklimi hüküm sürer. Kışlar yumuşak ve rutubetli, yazlar ise serin ve bulutludur. Eğer İrlanda’da 3 gün üstüste güneşli ve sıcak bir gün geçirdiyseniz şanslısınız ki maalesef bu çok ender bir durumdur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.