Kars’ın Meşhur Köyü

Kars’ın Meşhur Köyü

Kars’ın Meşhur Köyü,Ülke ve önemli gezi yerleri için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

#Zuppet , #Tatilşehirleri , #Tatilbilgileri , #Asya

1877-1878 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu ile Rusya arasında gerçekleşen ve Rumi takvime göre 1293 yılında olmasından dolayı tarihe 93 harbi diye geçen savaşta Osmanlı bölgeyi Ruslara bırakmak zorunda kalmış, Ruslar ise bu bölgeye Malakanları yerleştirip Zavot’u da Malakanlara yayla olarak tahsis etmiş. Malakan adı “molak an / süt sever” den geliyor. Malakanlar, Beyaz Rus kökenli, tarımla uğraşan, dini etnik bir topluluk. Tanrı ile insan arasında hiç bir şeyin girmemesine inanıyor ve ibadetlerini direk tanrıya yapıyorlar, kiliseye ise karşı çıkıyorlar. İnançları ve başkaldırışlarından dolayı da Zavot yaylasına bir çeşit sürgüne gönderiliyorlar aslında. Zavot yaylasında üretikleri sütü işlemeye başlayan Malakanlar bir süre sonra da Zavot Köyü’nü kurmuşlar ve ta ki 1917 Bolşevik Devrimi ve Rusların geri çekilmesine kadar yörede yaşamışlar. Malakanlar çok çalışkan bir toplulukmuş, gittikleri her yeri kalkındırır ve tarım hayvancılık üzerine bildiklerini öğretirlermiş.

Güneş, sol tarafımızdaki Aygır Gölü üzerinden sarılı kırmızı ışınları ile alçalmaya başlamıştı ki kısa bir süre sonra Zavot Köyü tabelasını gördük. Neredeyse dizimize kadar kar vardı yol kenarlarında. Hava sıcaklığı -25 ve köyün sokaklarında biz ve su içmeye inen sığırların dışında hiç bir canlı yok. Köyün etrafı göz alabildiğince beyaz kardan bir ova, evler çoğunlukla tek katlı ancak iki katlı olanlar da var. Çatılardan sarkan buz saçakları uzamış da uzamış. Köyün girişindeki ilkokul haftasonu olduğu için kapalı ama sanki uzun zamandır kapalı gibi.

Zavot Köyü, Kars’ın kuzeyinde, Artvin Yolu üzerinde ve Kars Merkeze yaklaşık 46 km mesafede. Yeni adı Boğatepe Köyü olan Zavot’un kelime anlamı Rusça ” fabrika” demek, yani bir çeşit peynir fabrikası. Kars’da kar az olsa dahi ( azlıktan maksat yolların kapanmaması ) Zavot’a giden yolda grayder, iş makinaları nöbet bekler. Köyün hane sayısı ortalama 70 olmakla beraber kışın 200 olan nüfus, yaz aylarında 500ü geçiyormuş.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.