Kayak Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin Kayak Rehberi

Kayak merkezleri bakımından zengin ülkelerden biriyiz. Uludağ, Palandöken, Kartepe, Ilgaz, Erciyes, Elmadağ… Kayak sevenleri her kış misafir ediyorlar. Bacakları, kalçaları, karın kaslarını geliştiren kayak denge, hız, kondisyon ile birlikte spordur. Disiplin oldukça önemli olan kayağa başlamadan bir eğitmenden duruş, dönüş, kayma, düşme gibi tüm ayrıntılar öğretilir ve uygulamalarla birlikte tecrübe dönüşür.

kayak

Kayak Yapmak Riskli mi?

Kayak dışarıdan riskli, cesaret ve öz güven isteyen bir spor gibi görünüyor olsa bile “ayakta durabilen herkes kayak yapabilir”. İlk yapmanız gereken kendinize güvenmeli ve bedeniniz üzerinde kontrol sahibi olmanız. Kayak tesisine giderseniz ilk önce düz bir bölgede temel hareketleri, dengede durmayı, kayak kontrolünü öğretirler. Ondan sonra dönüş hareketine geçilir. Fakat bu yapılanlardan sonra daha yüksek bir bölgeye çıkarak bir uzman ile birlikte kayıyorsunuz. Kısacası kayak dışarıdan görüldüğü kadar riskli bir spor değil. Bu yönde olan şüphelerinizi bir kenara bırakabilirsiniz, dolayısıyla eğer düşecek olsanız dahi yanınızda sizi tutacak birisi oluyor. Eğer yanınızda kimse olmadığı bir zamanda düşerseniz panik yapmamalısınız, hareket etmemeli ve durana kadar beklemelisiniz. Düşmenin ve kalkmanın yöntemlerini öğrendikten sonra zaten düşmekten korkmazsınız ve bu süre yaklaşık 10 veya 15 gün sürer.

Kayak İçin Gerekli Kıyafetler Nelerdir?

kayak-malzemeleri

Spor ürünleri satan mağazalardaki havalandırmalı kıyafetler kayak için en uygun kıyafetlerdir. Spor mağazalarında kayak pantolonları 160 veya 400, eldivenler 40 veya 150, montlar 100 veya 1500, gözlükler 50 veya 120 lira arasında bir fiyata alabilirsiniz. Kayak yapmak için karar verdiğiniz zaman hemen kıyafet satın almanıza gerekmiyor. Eğer kısa bir kayak heyecanı için bu kadar çok harcama yapmak istemiyorum diyorsanız bütün bu ürünleri bir haftalığına 200 ya da 250 lira gibi bir fiyata kiralama imkanınız da vardır.

Kayağa Gitmeden Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kayağa gitmeden önce aşırı heyecan, kalp hastalığı, nefes darlığınız var ise doktorunuza danışmalısınız. Eğer doktorunuz size kayak yapmanızı uygun görürse kayağa gidebilirsiniz. Aksi takdirde kayağa giderseniz sizin için riskli olur.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.