Kazablanka’da Harika Güzellikleri

Kazablanka’da Harika Güzellikleri

Kazablanka’da Harika Gezi,Ülke ve önemli gezi yerleri için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

#Zuppet , #Tatilşehirleri , #Tatilbilgileri , #Asya

Okyanus kıyısı surf için çok uygun, Kazablanka da dahil olmak üzere tüm sahil kentlerinde surf yapanlara sıkça rastlamanız mümkün. Şehrin eski yerleşim yerleri 1755 yılındaki Portekiz depreminden etkilenerek aynı zamanda yerle bir olmuş, şehir 1800 lerde yeniden kurulmuş. Daracık sokaklarda yürümek keyifli. Binaların kapıları hep gösterişli ve büyük, duvarlar ise rengarenk canlı renklerde. Souk denilen pazarlar dolaştığımız yerler arasında idi. Pazarda gördüğümüzde de anlamıştık zeytin ve narenciye üretiminin ülke tarımında önemi olduğunu, oteldeki açık büfe kahvaltı reyonunda zeytin çeşitleri taze sıkma portakal suyu ( ekstra ücret ödemeden ) bol miktarda idi.

Akşam yemeğimizi otantik bir restaurantta yemek istedik, otelin resepsiyonundan aldığımız tavsiye ile gittiğimiz restoran kurban bayramı nedeniyle kapalı idi, sonra baktığımız diğer iyi mekanlarda da durum aynı olunca Hyatt Regency Hotel ‘e gittik. Geleneksel Fas mutfağı meze türleri Türk mutfağına benziyor, tajin ( toprak kapta pişirilmiş geleneksel etli sebze yemeği), kuskus ( bildiğimiz kuskus makarna) yedik, şarap içtik. Damak tadımıza uygun yemeklerdi. Yerel kıyafetlerle saz heyetini ve folklorik dans grubunu izledik , ödediğimiz ücret Türkiye ile mukayese edildiğinde çok daha makul idi.

Kazablanka’ya Türk Hava Yolları ve Fas Hava Yolları ile direkt uçulabiliyor, ben uçuş millerimi kullanarak Türk Hava Yolları ile uçtum. Yaklaşık 4,5 saatlik bir yolculuk sonrası uçağımız Kazablanka’ya indi. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Fas’a vizesiz seyahat edebiliyorlar. Halkın dili Arapça olmasına rağmen devlet dairelerinde Fransızca kullanılıyor, ama sokaktaki vatandaş da Fransızcayı ana dili gibi konuşuyor. Fas’ın çöle yakın iç kesimlerinde Berberi dili de kullanılıyor. Seyahat boyunca biz İngilizce Faslılar ise Fransızca konuşarak beden dili anlaşıverdik

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.