Madrid

Madrid

Madrid İspanya’nın en büyük şehri ve başkentidir. Ayrıca Comunidad de Madrid olarak bilinen topluluğun da başkentidir. Madrid’in nüfusu 3,5 milyon civarındadır, tüm bölgenin nüfusunun ise yaklaşık 6.5 milyon olduğu tahmin edilmektedir.

Madrid denince akla gelen ilk şeyler kültür ve sanat mirasıdır. Ayrıca Madrid’de gece yaşamı da önemli ve ünlüdür. Bu şehir ülkenin kuzeydoğusunda yaklaşık 650 metrelik bir rakımda bulunmaktadır. Avrupa’nın en dinamik kentlerinden olan Madrid çekici ve modern bir şehirdir. Bunun yanı sıra tarih, kültür, sanat gibi değerleri de bünyesinde barındırır. Bu şehri farklı yapan belki de tüm bunları aynı yapıda barındırabilmesidir.

DONKÝÞOT VE UÞAÐI

Madrid Tarihi: Madrid tarihi, tarih öncesi çağlardan başlamaktadır. Yapılan kazılarda bulunan şeyler bunu kanıtlar durumdadır. Şehrin tarihi oldukça eskilere dayansa da şehir Romalılar döneminde önem kazanmaya başlamıştır. “Madrid” isminin Müslümanlık öncesi temellere dayanan “Matrice”e kadar gittiği düşünülmektedir. Bu ismin ise bölgedeki su akıntılarından, özellikle Calle de Segovia’dan geldiğine inanılmaktadır. Madrid’in modern halinin temelleri 9. yüzyılda atılmıştır. 11. yüzyılda Hrıstiyanların şehri ele geçirmesi ile büyük değişiklikler yaşanmıştır. 16. yüzyılda yönetim Barselona’dan Madrid’e taşınmıştır. Bu da Madrid ve Madrid tarihi için büyük bir adımdır. Böylece Madrid ülkenin başkenti olmuştur. Bu dönemde şehir nüfusunun 30.000 civarında olduğu düşünülmektedir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.