Mersin Kızkalesi

Mersin’ bağlı Kızkalesi, il merkezine 60, Erdemli’ye 23 km. uzaklıkta bulunmaktadır. Mersin’in simgesi haline gelen Kızkalesi, denizdeki kayalık üzerine kurulmuştur. Kızkalesi’nin çevre uzunluğu 192 metredir. Mersin Kızkalesi’ne ulaşım balıkçı motorları ile sağlanıyor.

Mersin Kızkalesi

Mersin Kızkalesi

Mersin Kızkalesi’nin başlıca geçim kaynağı turizmdir. Nüfusu 8139 olan Kızkalesi’nin yaz aylarında nüfusu 30-40 binlere ulaşmaktadır. Mersin Kızkalesi’nin yatak kapasitesi 15.000 olup, dört mevsim konaklama hizmeti bulunmaktadır.

Mersin Kızkalesi’nin üçte biri sit alanıdır. İsmini Korikos harabelerinden almıştır. Her yerin tarihi doku ile kaplı olduğu Mersin Kızkalesi’nin tarihi, M.Ö. 3000 yıllarına kadar uzanmakta. Günümüzde hala geçmişin izlerini taşıyan yapılar kentte varlığını devam ettirmektedir. Kızkalesi kıyıdan 200 metre açıkta, denizdedir. Kızkalesi sekiz kule ile güçlendirilmiştir.

Mersin Kızkalesi efsanelerinden söz edelim biraz. Kralın bir kızı olmuş, kız büyüdükçe güzelliği ve iyi kalpliliği ile babasının da halkın da sevgisini kazanmış. Bir gün oralardan geçen bir falcı, kralın falına baktıktan sonra kızının da falına bakmak istemiş. Kızın elini tutunca birden eli titremeye başlamış. Kral korkarak falcıya ne gördüğünü sormuş. Falcı tereddüt etmiş ama kral ısrar etmiş gördüğünü söylemesi için. Falcı çaresiz söylemiş: Bu güzel ve iyi kalpli kızı bir gün yılan sokacak ve genç yaşta ölecektir. Kral çok endişelenmiş. Bir çare aramış bu kötü kaderi yenecek. Kendince bulmuş da. Denizin ortasına bir kale yaptırmış ve kızını oraya yerleştirmiş. Yılanlar ulaşamayacağı için kızı bu kötü kaderken korumayı düşünmüş. Günler gelip geçmiş ve bir gün kıza götürülen bir üzüm sepeti içine gizlenen yılan denizin ortasındaki kalede kızı ısırıp zehrini akıtmış. Kral da halk da anlamışlar ki kral kızı da olsa kimse kaderinden kaçamıyor.

Mersin Kızkalesi günümüzde bölgenin en önemli turizm merkezlerindendir. Kızkalesi’nde tarihi süsleyen doğa çok şey anlatıyor. Mersin Kızkalesi’nin ince kumlu uzun plajı, temiz denizi, en azından ekim sonun kadar rahat bir şekilde denize girme olanağı sunan iklimi her gün biraz daha fazla turisti çekiyor.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.