Motel Nedir ? Otelden Farkı Nedir ?

Motel Nedir ? Otellerden farkı nedir ?

 

Motorlu taşıtlarla seyahat edenler için dizayn edilmiş, genellikle işlek otoyollar üzerinde yer alan ve motorlu taşıtlar için park alanına sahip olan küçük otellere “motel” adı verilmektedir. Motor ve Otel kelimelerinden meydana gelmektedir.

Motellerde otellere kıyasla çok az sayıda çalışan mevcuttur. Genellikle resepsiyonistler ve oda hizmetlileri bulunur. Çok küçük motellerde resepsiyonistler ayrıca oda hizmetlisi görevini üstlenip, çamaşır işlerini de yapıyor olabilirler.

Motellerde otellere kıyasla daha az hizmet verilir. Ama bazı motellerde yüzme havuzu ve hafif kahvaltı gibi hizmetler bulunabilir.

Elbette hangi otel olduğu ve nerede yer aldığına göre değişkenlik göstermekle birlikte genellikle oteller motellerden daha pahalıdır. Oteller ayrıca uzun süreli konaklamalar için yapılmıştır. Moteller ise genellikle kısa süreli konaklamalar içindir. Moteller genellikle seyahat severlerin 1 ya da 2 gece konaklayıp dinlenmeleri için fırsat sunar. Elbette istisnai durumlar da olabilir. Yani çeşitli sebeplerle uzun süreli motelde konaklayanlara da rastlanabilir.

Orjinal adı Milestone Mo-tel olan ve San Luis Obispo, Kaliforniya’da yer alan “The Motel Inn” dünyadaki ilk moteldir. 12 Aralık 1925’te açılmıştır.

Moteller Hakkında Bilinmesi Gerekenler

San Jose State Üniversitesi İletişim Profesörü Andrew Wood’a göre moteller tamamen Amerikan fenomenidir: Ülkenin ana otoyollarında ortaya çıkmış ve yorgun kaşiflere ya da tatildeki ailelere dinlenme imkanı sunmuştur.

1920’lerde büyük otoyol sistemleri geliştikçe uzun mesafe yolculukları daha yaygın hale gelmiş ve pahalı olmayan, kolay ulaşılır, ana rotalara yakın gece konaklama yerlerine ihtiyaç duyulmuştur. Bu da motel konseptinin gelişmesine yol açmıştır. Moteller arabayla seyahatin artmasıyla beraber 1960’larda popülaritesinin zirvesine çıkmıştır. İlerleyen yıllarda ise zincir otellerin otoyol kavşaklarında yaygın hale gelmesiyle popülerlikleri azalmıştır.Bazı motellerde az miktarda oda daha büyük olabilir ve küçük mutfağa ya da apartmanda bulunabilecek birtakım imkanlara sahip olabilir.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.