Muhteşem Doğasıyla Bafa Gölü

Efsanelere konu olan, eşsiz ve muhteşem doğası, tarihi, mistik güzelliği ve her zaman dinginliği ile Bafa Gölü, Türkiye’de mutlaka görülmesi gereken doğa harikalarından biridir.

 

Muhteşem Doğasıyla Bafa Gölü

Muhteşem Doğasıyla Bafa Gölü

Didim’e 10 km, Söke’ye 25 km mesafede bulunan Bafa Gölü, Söke-Milas karayolunun doğusunda yer alır. Aydın ve Muğla il topraklarında yer alan gölün en derin yeri 21 metre, kıyı uzunluğu ise 50 kilometredir. Eskiden Ege Denizi’nin bir koyu olan Bafa Gölü, Büyük Menderes nehrinin zaman içinde taşıdığı alüvyonlarla bir göle dönüşmüş ve denizle ilişkisi kesilmiştir. Çevresi zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı olan ve irili ufaklı adacıkların bulunduğu gölde tipik Akdeniz iklimi görülür. Aynı zamanda önemli bir orkide ve kuş gözlem alanı olan göl çevresi Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından “tabiat parkı” olarak ilan edilmiştir.

Bafa Gölü ve çevresi doğa güzelliklerinin dışında tarihi ile de oldukça zengin bir mirasa sahiptir. Latmos (Beşparmak) Dağı eteğinde yer alan Bafa Gölü, bin yıllar boyunca çeşitli uygarlıklara ev sahipliği yapmıştır. M.Ö. 1000 yıllarında kurulan Latmos Antik Kenti günümüzde bölgenin geçmişine ışık tutan kalıntıları ile Bafa Gölü ve çevresinin tarihi dokusunu oluşturmaktadır. Kurulduğunda Lidya Krallığı’na bağlı olan şehir sırayla Karya, Pers, Bergama, Rodos, Bizans, Meteşeoğulları ve son olarak da Osmanlı hakimiyeti altına girmiştir. Bafa Gölü ve çevresi Herekia Antik Kenti, kral yolu olarak bilinen Latmos yaylaları ile köklü bir geçmişe sahiptir. Antik kent içindeki Athena Tapınağı, Tiyatro, Endymion Tapınağı, Agora ve Konsey Binası ile ada üzerine kurulu Yediler Manastırı bu köklü tarihin tanıklarıdır.

Günümüzde maalesef kuruma tehlikesi ile karşı karşıya olan Bafa Gölü, Büyük Menderes deltasının saklı olduğu ekosistem özelliklerini bünyesinde barındırmakta ve nesli tehlike altında olan birçok kuş türüne üreme ve kışlama ortamı yaratmaktadır. Göl su bitkileri açısından da oldukça zengindir; bu nedenle gölde birçok balık türü de yaşamaktadır.

1994 yılında tabiat parkı olarak ilan edilen Bafa Gölü ve çevresinde kamping alanları, ziyaretçi merkezi, kuş gözlem istasyonu, günübirlik kullanım alanları, yürüyüş parkurları ile restoranlar bulunmaktadır. Aynı zamanda yapılan araştırmalara göre yaklaşık 2000 yaşında olan ve ülkemizde bilinen en yaşlı zeytin ağacı da Bafa Gölü kıyısında yaşamaktadır.

Arkeolojik ve tarihi değerler ile doğal güzellikleri açısından Türkiye’nin en harika coğrafyalarından biri olan Bafa Gölü ve çevresi kesinlikle görülmesi gereken zenginliklerimizden biridir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.