Münih’de Gezilecek Yerler

Münih’de Gezilecek Yerler

Münih’de Gezilecek Yerler,Ülke ve önemli gezi yerleri için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

#Zuppet , #Tatilşehirleri , #Tatilbilgileri , #Asya

Münih gezilecek yerler bakımından Almanya’nın önde gelen şehirlerinden. Berlin ve Hamburg’dan sonra ülkenin en büyük 3. şehri olan Münih’te yaklaşık 1,5 milyon kişi yaşıyor. Bavyera eyaletinin başkenti olan şehirde gezip görülecek onlarca yer var. Özellikle eski meydanlar ve kiliseler görülmeye değer. Kentin ana meydanı olan Marienplatz çevresinde birçok önemli tarihi yapı yer alıyor.

Münih sahip olduğu gezi noktaları ile zengin bir kent olsa da adını en çok her yıl Eylül ayının sonunda, Ekim ayının ise başında düzenlenen Oktoberfest adlı bira festivali ile duyurmuş durumda. Almanya’nın bu ünlü festivaline her yıl milyonlarca insan gidiyor. Bu yüzden eğer Münih seyahatinizi bu dönemde planlıyorsanız otel rezervasyonunu erkenden yapmaya özen gösterin. Gelelim şehirde gezip görmeniz gereken en önemli yerlere.

Marienplatz Meydanı’nın doğusunda yer alan Altes Rathaus yani Eski Belediye Sarayı, Jörg von Halspach’ın 15. yüzyılda yaptırdığı orijinal tasarımının aynısı olmasa bile ruhunu taşır. 2. Dünya Savaşı sırasında bombalanan yapının kulesi günümüzde Münih Oyuncak Müzesi’ne ev sahipliği yapıyor. Altes Rathas’un üst katlarında yer alan Şölen Salonu dışında tamamen dekoratif amaçlıdır.

Marienplatz Meydanı’nın köşesinde yer alan Neues Rathaus yani Yeni Belediye Sarayı, 1867 ile 1909 yılları arasında inşa edilmiş. 19. yüzyıl Neo-Gotik mimarisinin tipik bir örneği olan yapıda yer alan 85 metre uzunluktaki kule, muhteşem Münih manzarasını seyredebileceğiniz güzel bir seyir terasına sahip. Kule üzerinde yer alan Glockenspiel adlı bölümde her gün sat 11.00’de (yazları ayrıca 12.00 ve 17.00’de) bir gösteri gerçekleşir. 43 çan ve 32 figürün yer aldığı bu ufak şov aynı Prag Astronomik Saat‘teki gösteriyi anımsatır.

1468-1488 yılları arasında inşa edilen Gotik tarzdaki Frauenkirche, şehrin önemli ve tarihi kiliselerinden. Kilisenin İtalyan Rönesansı üsluba sahip kubbesi 1524 yılında eklenmiş. Kilise içerisinde önemli isimlerin mezarları da yer alır. Bunlardan en önemli olanı 1347 yılında ölen Kral IV. Ludwig’in mezarıdır. Gotik pencereleri, birbirinden güzel heykelleri, önemli altar panoları ile kiliseye gitmek için Marienplatz Meydanı’ndan kısa bir yürüş yapmanız yeterli.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.