Roma İçin Gezilebilecek Yerler !

Roma tarihinde çok köklü bir şehir olarak günümüzde yer almaktadır . Bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış bu kültür şehri tam bir gezilecek şehir.Gerek havası , gerek tarihi yerleri ile bir çok turisti kendi alanına çekmeyi başarmış nadide şehirlerden birisidir.

İşte size aklınızda bulunabilecek ufak bir liste hazırladık .

1- Kolezyum 

Romanın , nerdeyse simgesi haline gelmiş bir eserdir.MS 72  yılında, İmparator Vespasian’ın başladığı ve sekiz yıl sonra İmparator Titus tarafından açılmış bir amfitiyatrodur. İtalya’ya gitmek isteyen kişilerin kesinlikle uğraması gereken önemi yüksek bir yerdir.

 

2- Vatikan

Papa tarafından yönetilen en ufak devletolarak bilinen bu yer , sadece 800 kişilik nüfusu ile ön plana çıkar. Aziz Petrus Meydanı, Vatikan Müzeleri,Aziz Petrus Bazilikası , Castel Sant’Angelo, ve Vatikan Bahçeleri bu alandaki önemli eserlerdendir.

 

3-Aziz Petrus Meydan Vatikan’da yer alan bu meydan , bir çok tursiti kendisine çekiyor .Napolili sanatçı, heykeltıraş ve mimar Gian Lorenzo Bernini tarafından Papa VIII. Alexander için 1656-1667 yılları arasında yaptırılmıştır.Meydanda iki adet çesme bulunmaktadır . Sol bölümde yer alan çeşme Bernini’nin, sağ tarafta yer çeşme ise Domenico Fontana’nın eseridir.

4-Trevi Çeşmesi 

Trevi çeşmesi bir diğer adıyla “Aşk” çeşmesi. Yapımı 1732 yılında başlanmıştır ve tamamlanmıştır. Çeşme dilek tutan ziyaretçileriyle meşhurdur. İnanışa göre kim dilek diler ve sağ eli ile sol omzunun üzerinden çeşmeye bozuk para atarsa o kişinin dileği gerçekleşir ve Roma’ya tekrar gelirmiş.

 

 

 

5-Pantheon

Pantheon , Antik Roma döneminden kalma bir tapınaktır. Yapının devasa kubbesi , dünyanın en büyük takviyesi beton kubbesi olarak bilinmektedir. Pantheon’un içerisinde bazı kral , ressam ve mimarları yer alır .

 

6- Castel Sant’Angelo

Roma’nın en önemli tarihi yapılarından birisidir. MS 139 yılında Hadrianus ve ailesinin mozolesi olarak yapılmış, daha sonra kale ve papa ikametgahı olarak kullanılmış bir yapıdır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.