Roma’nın En Güzel 3 Yeri

Trevi Çeşmesi

Roma gezilecek yerler, Trevi Çeşmesi (Roma Aşk Çeşmesi)

Trevi Çeşmesi (Fontana di Trevi) ya da diğer adıyla bilinen Aşk Çeşmesi Roma’nın en ünlü yapılarındandır. Çeşme, Papa XII. Clement tarafından Heykeltıraş Nicola Salvi’ye yaptırılmıştır. Roma’da ki diğer ünlü yapılara nazaran daha yeni sayılan çeşmenin yapımına 1732 senesinde başlamış 30 yılda, birçok sanatçının yardım etmesi tamamlanabilmiştir.

Trevi İtalyanca “üç yol” anlamına geliyor. Bu adın çeşmenin olduğu meydana çıkan 3 yoldan dolayı verildiği düşünülmektedir. Günümüzde çeşmenin etrafı gece saatlerinde çok hareketlidir. Roma’nın en ünlü sembollerinden olan Trevi Çeşmesi üzerinde birçok heykel görürsünüz. Çeşmenin orta kısımında 2 Triton’un (deniz ulakları) çevrelediği bir Neptün figürü vardır. Tritonlardan biri huysuz bir denizaltını dizginlerken diğeri ise daha sakin olan hayvanı sürmektedir. Bunlar denizin 2 zıt halini işaret eder. Çeşmenin sağındaki rölyefte Acqua Vergine su kemerini yaptırmış ve suyunu kente getirdiği kaynağı keşfeden bakire tanımlanmıştır.

 Navona Meydanı

Roma gezilecek yerler, Navona Meydanı

Navona Meydanı, şehrin en hareketli ve güzel yerlerinde biridir. Elips şeklindeki meydanın bulunduğu alanda M.S 1. yüzyılda bir stadyuma ev sahipliği yapıyormuş. Meydanda 3 tane çeşme bulunmaktadır. Bunların en ünlüsü ise Bernini tarafından tasarlanan Dört Nehir Çeşmesi. Meydan çevresinde kafe, restoran ve hediyelik eşya dükkanlarını görebilirsiniz.

 Castel Sant’Angelo

Roma gezilecek yerler, Castel Sant'Angelo

Castel Sant Angelo, Roma’nın en önemli tarihi eserlerinden biridir. Görkemli bir kale olan yapı, adını, Papa Büyük Gregorius’un burada Melek Mikail’i gördüğü dinsel deneyimden alır. Castel Sant Angelo bugünler de Museo Nazionale di Castel Sant’Angelo’ya (Sant’ Angelo Kalesi Ulusal Müzesi) ev sahipliğinde bulunmaktadır. Müzeye içindeki Sala delle Urne kısmında ölü küllerinin saklandığı kapları görebilirsiniz.

Kalenin ön kısmında hadrian köprüsü bulunmaktadır. Hadrian Köprüsü, Roma’da bulunan en çok beğenilen köprüler arasında yer alır. Köprünün yan yüzeyleri travertendir. Tiber Nehri’ni 3 kemer ile geçen köprü Castel Sant Angelo ile seyre değer bir manzara oluşturur.

 

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.