Şanzelize’nın Güzellikleri

Şanzelize’nın Güzellikleri

#Zuppet , #Tatilşehirleri , #Tatilbilgileri , #Asya

Şanzelize Parisin kuzey batısında, 8. bölgesinde bulunmaktadır. Luksor Dikilitaşın bulunduğu Concorde Meydanından başlar ve Arc de Triomphe anıtının bulunduğu Charles de Gaulle Meydanında biter (eski adı Yıldız Meydanı). 1950 metre uzunluğundaki bulvarın ilk kilometresi düz, ikinci kilometresi ise yokuşludur. Genişliği ise 70 metredir.

Yol boyu düz çizgili olduğu için sırasıyla Louvre Sarayı, Arc de triomphe du Carrousel, Tuileries Bahçesi ve Luksor Dikilitaşı ve biraz batıda Paris dışında kalan Arche de la Défense dizilir. Fransız yetkililer bu düz çizgili yola Axe Historique adını vermişlerdir.

Gerek Fransa içinden yerli turistler gerek dünyanın bir çok yerinden milyonlarca turistin görmek için can attığı Şanzelize Bulvarı’nın alt kısım kenarında yeşillik (Marigny Parkı) ve az daha olsa binalar (théatre Marigny, Petit Palais, Grand Palais, Palais de la découverte, Élysée Sarayı) mevcuttur. Bulvarın üst kısmında ise lüks butikler, sinemalar, Lido Kabaresi, tiyatrolar (Théatre des Champs-Élysées), restorantlar (Fouquet’s) ve ünlü kafeler bulunmaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.