Sri Lanka Hakkında

 Sri Lanka tarihi ve doğası ile sizleri mest edecek

Sri Lanka Demokratik Sosyalist Cumhuriyeti bir ada devletidir ve Hint okyanusun da bulunur.  Sri Lanka, pek çok özelliği ile bizi şaşırtan bir ülke.

Öncelikle ülke, ulusal devlet yapısında yaşayanların pek de alışık olmadığı bir yönetime sahip; Sri Lanka’nın Kolombo ve Sri Jayawardenapura-Kotte olmak üzere iki başkenti bulunmaktadır. Ayrıca ülke de Seylanca, Tamilce, İngilizce dilleri ana dilden sayılmaktadır.

Bu neden, bizim Sri Lanka’yı yıllardır Seylan diye bilmemiz ve Seylan çayının dünyada Rize çayı ile rekabet edecek düzeyde pazarlanması ile aynı neden… Sri Lanka 1803 yılında başlayan Napolyon Savaşları döneminden 1948 yılına kadar İngiliz işgalinde kalmış, 1948 yılında bağımsızlığını kazanmasına rağmen 1972 yılına kadar İngiltere sömürgesinde kalmıştır. İngilizler bu ülkedeki çayı dünyaya pazarlamış, bunun için bir liman bile yapmışlardır. Bu liman şuan bile ülke için hem ticari et hem de turizm için çok önemlidir..

İngilizler bu ülkeden ayrıldıklarına Sri Lanka halkının dili üzerinde Hint dilindeki gibi kalıcı bir etki ve hasar bırakamamışlardır; Sri Lanka bugün her ne kadar üç dilli görünse de halkın %70’inden daha fazlası Seylanca konuşmaktadır. Üstelik tarihî yerlerin orijinal isimleri korunmuş, şehirlerin ve insanların soy adları olası bir etnik soykırımdan kurtulmuştur. Yalnız şunu da itiraf etmek gerekir ki ülkenin başkenti Kolombo dahi Portekizli kaşif Lourenço de Almedia ve oğlu Francisco de Aldemia tarafından kurulmuştur. Ülkenin en işlek limanını İngilizler yapmıştır.. Ama büyük ülkeler ellerini ülkeden çekince ülke uzun yıllar iç savaş yaşamış ve yüzlerce vatandaşını toprağa vermiştir.

BİR ÇOK MEDENİYETE EV SAHİPLİĞİ YAPMIŞ BİR CENNET 

 

Sri Lanka üzerinde yüzlerce yıldır Portekizler, Almanlar ve İngilizler hak iddia etmişlerdir. 1517 yılında Portekizlilerin adaya gelmesi ve adada şehir kurmaları Almanların dikkatini çekmiş ve Almanlar da bu adada etkin olmak istemişlerdir. Bu durumu kabul etmeyen Portekizliler ile Almanlar arasında Sri Lanka için savaşlar yaşanmıştır. Daha sonra Napolyon Savaşları patlak vermiş ve ülke İngiltere’nin kontrolüne girmiştir.

Koloni döneminde Hollanda’nın hak iddia ettiği ülkede Hollandalılar tarafından kurulan Hollanda Dönem Müzesi bulunmakta..Sri Lanka, 1948 yılında bağımsızlığını ilan etse de otuz yıldan daha fazla İngiliz sömürgesi olarak yaşamıştır. Kendi bağımsızlıklarını ilan ettiklerinde de iç savaşlarla mücadele etmek zorunda kalan Sri Lanka, Tamilli vatandaşlarının 15 binden fazlasını kaybetmiştir. Seylanlar ile masaya oturmaya başlayan Tamilliler burada da başarılı olamamışlardır. Ülkenin büyük bölümü Seylanca konuşsa da Tamilce, Portekizce konuşurlar da vardır. Paylaşılamayan ülke, tüm bu maceralardan sonra zengin bir etnik ve dini alt yapıya sahip olmuştur.

 

KAYNAK : Makaleler .com

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.