Trabzon

 SÜRMENE

Trabzon’un en çok bilinen ilçelerinden olan ve tarih boyunca çok sayıda  ev sahipliği yapan Sürmene, en çok sevilen yerlerden biridir. Sürmene denildiği zaman akla ilk gelen bıçaktır.
Sürmene seyahatinize renk katmak için hazırladığımız bu yazımızda, Sürmene’de yapılacak Aktiviteleri bulacaksınız.

Meşhur Sürmene Bıçaklarını Görün

“Sürmene bıçakları neden bu kadar meşhur olduğunu, diğer bıçaklardan farkı nedir” diye merak ediyorsanız, hemen söyleyeyim. Sürmene bıçaklarının en önemli özelliği sivri uçlu ve oluklu olmasıdır. Çoğunlukla 17 cm uzunluğunda olan bu bıçaklar krom çelik alaşımlıdır. Gençler tarafından delikanlılık sembolü olarak bilinen Sürmene bıçakları, 1952 yılında suç aleti kapsamına alınmış, üretimi ve satılması yasaklanmış. Şimdi ise, bu bıçakların üretimi, yerini daha çok mutfak bıçakları ve çay kesme için kullanılan makaslara bırakmış.

Sürmene’ye gittiğinizde; modern topluma ayak uyduran bıçaklar ve çakılar bir yana, birkaç eski usta tarafından üretilen el yapımı bıçaklardan mutlaka almalısınız. Bazı yerler sipariş üzerine üretim yapabiliyor.

Yamaç Paraşütü ve Kite Surf Katılın

İlçenin bir tarafı yamaç paraşütü ve Kite Surf’ün birleşme noktası haline gelmiştir. Karadeniz’de su sporları yapmak istiyorsanız iyi yüzme biliyor olmanız gerekiyor. Aksi takdirde tehlikeli olabilir.

Çamburnu’nu Ziyaret Edin


Çam ağaçlarıyla kaplı olan Çamburnu, Sürmene’ye 6 km uzaklıktadır. Eski adı Sargona olan bu yerde yörenin gelenek ve göreneklerini gözlemleyebilirsiniz. Burada aynı zamanda piknik yapabilir ve denize girebilirsiniz.

Haşim Ağa Konağı’nı Ziyaret Edin


Bölgeye yerli, yabancı çok sayıda turist çeken Haşim Ağa Konağı, yüzyıllar öncesinin dokusundan ve yaşam şeklinden izler taşıyor. Konağın, İstanbul’da iplik ticareti ile geçimini sağlayan Haşim Ağa’nın torunu Hüseyin Ağa tarafından 1895 yılında yaptırıldığı biliniyor. İçerisinde 10 oda, 5 hol, 2 mutfak, 2 fırın, 1 kahve ocağı, 6 şömine, 3 tuvalet ve 3 banyosu bulunan konak, 99 penceresi ile ilgi çeken bir yapıdadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

This website is using the http://www.seowizard.org/ wordpress plugin.